Korbowód jest tą częścią silnika spalinowego, na który działają bardzo duże, zmienne obciążenia. Z jednej strony jest obciążony siłami ciśnienia gazów działających na tłok, a z drugiej siłami bezwładności. Z tego powodu korbowody są przez cały czas pracy silnika zginane, ściskane i rozciągane. Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność silnika, materiał, z którego wyprodukowane są korbowody musi odznaczać się wytrzymałością zmęczeniową i możliwie jak najmniejszą masą. Z tego powodu są odkuwane ze stali węglowych wyższej jakości, o zawartości węgla 0,35 – 0,45%. Odkuwanie korbowodu odbywa się w matrycy. Korbowód składa się z główki, trzonu i dzielonej stopy. Stopa jest dzielona, aby ułatwić montaż korbowodu.
Weryfikacja sprawności i naprawa korbowodów
Ze względu na to, że na korbowody działają ogromne siły, może dojść w nich do uszkodzeń, które następnie przeniosą się na uszkodzenia całego silnika. Z tego powodu niezwykle ważna jest weryfikacja sprawności korbowodów, na którą można się umówić w wyspecjalizowanych serwisach samochodowych. Regularna weryfikacja korbowodu i materiału, z których jest on wyprodukowany sprawiają, że jest to część, która psuje się dość rzadko. Do najczęstszych napraw korbowodu zalicza się wymianę tulejki w główce korbowodu, naprawę stopy lub naprawę główki. W przypadku zgięcia lub skręcenia korbowodu, dokonuje się jego prostowania. Naprawa i weryfikacja korbowodów są usługami niedrogimi, natomiast często dużo bardziej opłacalne jest wymienienie tej części na nowy model, przykładowo decydując się na korbowód w Ucando.pl. Jakichkolwiek napraw i wymian lepiej nie podejmować się samemu, szczególnie jeśli jest się niedoświadczonym mechanikiem. Zdecydowanie lepiej jest zdać się na usługi profesjonalistów i specjalistycznego serwisu samochodowego, zakładając nowy korbowód z przykładowo sklepu Ucando.pl.
Budowa i zasada działania silnika spalinowego
W celu zrozumienia istoty działania korbowodu warto przeanalizować w pierwszej kolejności ogólną zasadę działania każdego silnika spalinowego. Aktualnie na rynku dostępne są samochody z silnikami o zapłonie iskrowym, czyli benzynowe oraz samochody z silnikami o zapłonie samoczynnym, czyli z silnikami diesla. Zasada działania obu rodzajów jest generalnie taka sama. Płynne paliwo doprowadzane jest do cylindrów za pomocą wtrysków pośrednich lub bezpośrednich w postaci aerozolu. Energia mechaniczna pochodząca z rozprężania się gazu w cylindrze porusza się umieszczonym w nim tłokiem. Ten z kolei połączony jest z korbowodem, który zamienia ruch posuwisto-zwrotny tłoka na ruch obrotowy wału korbowego. Wał jest następnie połączony sprzęgłem ze skrzynią biegów, tworząc początek układu przeniesienia napędu na koła. Podstawową różnicą między silnikami benzynowymi i diesla jest sposób zapłonu paliwa w cylindrach. Silniki benzynowe posiadają świecie zapłonowe, które zapalają gaz paliwowy, natomiast w silnikach diesla dochodzi do samozapłonu spowodowanego sprężeniem gazu. Wszystkie wyżej wymienione części samochodowe bezproblemowo można nabyć w internetowym sklepie ucando.pl.