Jeśli szukasz sposobu na precyzyjne kontrolowanie tras, po jakich poruszają się firmowe pojazdy, monitoring GPS będzie doskonałym narzędziem do prowadzenia tego typu obserwacji. Do stworzenia systemu potrzebne są nadajniki, które montuje się w wybranych pojazdach i proste w obsłudze oprogramowanie do odczytu przekazywanych przez nie danych. Nadajniki nie muszą być połączone z elektroniką samochodową, dzięki czemu są rozwiązaniem niezwykle dyskretnym.
Co kontrolujemy?
Podstawowym przeznaczeniem systemów monitorujących pojazdy jest możliwość automatycznego zapisu tras, po jakich się poruszają. W wielu przypadkach istnieje nawet możliwość śledzenia trasy przejazdu w czasie rzeczywistym, co daje więcej opcji efektywnego zarządzania flotą pojazdów, zwłaszcza w firmach transportowych i przedsiębiorstwach działających w szeroko pojętej branży logistycznej. Monitoring GPS pozwala nie tylko na śledzenie tras przejazdu, ale także informuje o czasie jazdy, średniej prędkości i czasie postoju. Dzięki temu menadżer lub właściciel firmy wie, w jakim miejscu znajduje się dany pojazd, ile czasu pracy pozostało kierowcy i dokąd zdąży on jeszcze dojechać. Analiza trasy przejazdu daje również możliwość ostrzegania kierowców przed ewentualnymi utrudnieniami na drogach i sugerowania im dróg alternatywnych.
Kogo może to zainteresować?
Rozwiązania bazujące na monitoringu GPS dedykowane są firmom działającym w wielu branżach, w tym przede wszystkim przedsiębiorstwom zarządzającym dużymi flotami pojazdów ciężarowych lub osobowych. Dość powszechnie korzystają z nich firmy transportowe i logistyczne. Monitoring GPS stosowany jest również przez część przedsiębiorstw specjalizujących się w wypożyczaniu samochodów lub innych kategorii pojazdów, na przykład hulajnóg czy rowerów miejskich. Dzięki niewielkim modułom taki sprzęt jest bezpieczniejszy – ryzyko jego kradzieży jest mniejsze. Możliwość odczytu aktualnego położenia danego pojazdu daje również więcej możliwość kadrze zarządzającej firmą. W przypadku firm transportowych spedytor z góry wie, jakie zlecenie warto powierzyć konkretnemu kierowcy i czy jego realizacja na pewno będzie opłacalna.
Wyposażenie floty pojazdów w dyskretne moduły GPS pozwoli sprawdzić, po jakich trasach poruszają się kierowcy, czy nie wykorzystują pojazdów do nieuprawnionych celów, z jaką prędkością się poruszają i ile czasu poświęcają na odpoczynek. Tego typu rozwiązania to także sposób na ograniczenie ryzyka kradzieży firmowego sprzętu i poprawę bezpieczeństwa kierowców – operator systemu wie, w jakim miejscu znajduje się każdy firmowy pojazd.