Samochody hybrydowe to auta napędzane silnikiem spalinowym i elektrycznym, które – dzięki takiemu rozwiązaniu – są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Jak działają samochody hybrydowe? Czy warto kupić samochód hybrydowy?
Samochód hybrydowy czyli jaki?
Samochody hybrydy występują w różnych wersjach. Istnieją nie tylko mikro hybrydy i hybrydy łagodne, ale także hybrydy pełne i typu plug-in. Podczas gdy w mikro i łagodnych hybrydach stopień wykorzystania silnika elektrycznego jest niewielki, w pełnych hybrydach i hybrydach typu plug-in ma on już spore znaczenie.
Jednostka elektryczna w hybrydach typu plug-in pozwala m.in. na ruszanie, pokonywanie dystansów o długości ok. 50 km i niemal bezemisyjną jazdę po mieście. Ponadto, pojazd korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego m.in. podczas stania w korku.
Hybrydy typu plug-in są też jedynymi, które można ładować za pomocą źródła zewnętrznego. Jak ładować samochody hybrydowe? To proste! Do naładowania akumulatora wystarczy prąd z… domowego gniazdka elektrycznego. Można je także ładować za pośrednictwem stacji ładowania dostępnych np. przy galeriach handlowych.
Hybrydy innego rodzaju niż plug-in nie posiadają możliwości ładowania ze źródeł zewnętrznych. Akumulator ładowany jest w nich m.in. w trakcie hamowania. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat samochodów hybrydowych? Wejdź na stronę https://www.autocentrum.pl/publikacje/pozostale/samochod-hybrydowy-czy-warto/
Samochody hybrydowe – czy warto?
Za kupnem samochodu hybrydowego przemawiają nie tylko względy ekologiczne. Hybrydy są też ekonomiczne.
Idealnymi warunkami dla hybryd są warunki miejskie. Podczas częstego hamowania, przyspieszania, stania w korkach pracuje niemal wyłącznie silnik elektryczny. Zdarza się więc, że podczas pokonywania drogi z pracy do domu silnik spalinowy w ogóle nie zostaje uruchomiony! Dzięki temu spalanie w hybrydach podczas jazdy w mieście wynosi ok. 3 litrów na 100 km. Nieco więcej paliwa zużywają one na trasie. Należy jednak pamiętać, że duże znaczenie dla ekonomii ma technika jazdy. Tzw. ekojazda znajduje szczególne zastosowanie właśnie w przypadku aut hybrydowych.
Ponadto, hybrydy pozwalają zaoszczędzić pieniądze także jeśli chodzi o serwisowanie. Ze względu na swoją budowę nie posiadają takich części jak np. sprzęgło zaś dzięki mechanizmowi odzyskiwania energii w trakcie hamowania znacznie w mniejszym stopniu zużywają się w nich hamulce.
Samochody hybrydowe dostępne w Polsce
Samochody hybrydowe zyskują na popularności. Jakie marki samochodów hybrydowych są dostępne?
Z uwagi na to, że najwięksi producenci aut mają w swojej ofercie hybrydy, do wyboru są już nie tylko niewielkie, miejskie czy sportowe samochody, ale także ekskluzywne limuzyny czy rodzinne kombi. Ich ekologiczny charakter, dofinansowanie do samochodów hybrydowych sprawiają, że ich popularność wciąż rośnie!